Zanim zaczniesz karmić piersią

19 Styczeń, 2014 No Comment

Musisz to wiedzieć zanim zaczniesz karmić piersią

karmienie piersiaWydaje się, że nie ma nic bardziej naturalnego niż karmienie piersią, a jednak często młode mamy przekonują się, że nie jest to takie proste. Użytecznych wskazówek może udzielić położna, pielęgniarka środowiskowa czy po prostu znajome, bardziej doświadczone matki – ale każde nowo narodzone dziecko to zupełnie inny rozdział w historii naturalnego karmienia. Kiedy kilka dni po porodzie piersi zaczynają już normalną produkcję mleka, może się okazać, że są nabrzmiałe, obolałe, a dziecko ma problemy z przyssaniem się. Wiele czynników wpływa na sposób jedzenia dziecka i komfort matki. Gdy pojawiają się poważne problemy takie jak bolesność brodawek czy zablokowane przewody wyprowadzające mleko, dobrze jest znać kilka prostych sposobów praktykowanych od wieków przez karmiące matki.

Pamiętaj, aby zmniejszyć ciśnienie w piersi

Jeśli czujesz, że twoje piersi są bardzo pełne, zanim zaczniesz karmić, wyciśnij ręcznie trochę mleka. Naciskaj lekkimi, szybkimi ruchami, kładąc palce nad i pod brodawką (ciemniejszą otoczką sutka). Zmniejszysz w ten sposób ciśnienie w piersi, co pozwoli dziecku łatwiej się przyssać. Zapach i smak mleka na brodawkach także zachęcą malucha do ssania.

Jeśli piersi są tak bardzo napełnione mlekiem, że ciśnienie nie pozwala mu wypływać – przyłóż na kilka minut ciepły, wilgotny okład. Zamocz w ciepłej wodzie flanelową szmatkę czy cokolwiek, co dobrze nasiąka i pozwala utrzymać ciepło. Najlepiej przyłożyć taki okład do piersi leżąc w wannie, w ciepłej wodzie.

Jeśli dziecko kończy jeść albo zasypia w trakcie jedzenia, a ty ciągle czujesz się „pełna mleka” – użyj . Odciągnięcie części mleka zmniejszy napięcie i ciśnienie w piersi. Ale nie ściągaj za dużo i za często, bo to (podobnie jak ssanie) pobudza gruczoły do produkcji większej ilości pokarmu.

Karm jak najczęściej — 8 do 12 karmień na dobę jest normą. Zapobiegnie to gromadzeniu się w piersiach zbyt dużej ilości mleka. Karm dziecko „na żądanie”, czyli zawsze, kiedy tego chce.

Related Information

Share a Comment
Leave a Reply

You must be logged in to post a comment.