Techniki karmienia piersią

19 Styczeń, 2014 No Comment

Odpowiednie ułożenie podczas karmienia piersią niemowlaka

Używaj specjalnej poduszki – podkładki do karmienia. Poduszka z gąbki, w kształcie podkowy, zaprojektowana jest dla kar

głodnynoworodekkarmiących matek. Otacza twoją talię, podpiera rękę, którą podtrzymujesz dziecko.Takie poduszki można kupić w wielu sklepach z artykułami dla dzieci i niemowląt lub zamówić przez Internet.

Sprawdź, czy dziecku nie jest za ciepło. Jeśli maluch w czasie karmienia jest zbyt grubo ubrany albo zbyt ściśle zawinięty, zwykle przerywa jedzenie w połowie.

Karm dziecko w cichym, spokojnym miejscu, z lekko przygaszonym oświetleniem. Żeby wszystko dobrze funkcjonowało, oboje powinniście być spokojni i rozluźnieni.

Kiedy karmisz, trzymaj dziecko tak, aby całym ciałem było zwrócone w twoją stronę. Głowa dziecka powinna opierać się na zgięciu łokcia tej ręki, którą podtrzymujesz jego pupę. Drugą dłoń podłóż pod pierś, delikatnieją podtrzymując. Lekko połaskocz dół policzka dziecka — to pobudzi je do otwarcia buzi i chwycenia brodawki. Przysuń dziecko do piersi tak, aby chwyciło ustami jak największą część ciemniejszej otoczki sutka.

Dziecko skończy ssać, kiedy się naje. Jeśli z jakiegoś powodu musisz na chwilę odstawić malucha od piersi (na przykład po to, żeby przystawić go do drugiej albo żeby odebrać telefon) — delikatnie wsuń koniec małego palca między kącik jego ust a sutek. Kiedy dziecko jest odrywane od piersi, natychmiast mocniej przywiera do matki — to naturalny odruch szukania poczucia bezpieczeństwa. Dlatego odsuwanie malucha od sutka powinno przebiegać powoli i spokojnie — jeśli będziesz chciała zrobić to zbyt szybko, dziecko przyssie się mocniej, co spowoduje szarpnięcie za sutek – a to może być bolesne.

Zasada karmienia piersią Lewa, prawa, lewa, prawa…

Żeby mieć pewność, że obie piersi traktowane są równo, zawsze zaczynaj kolejne karmienie od tej piersi, na której skończyło się poprzednie. Jeśli jesteś tak zmęczona, że nie pamiętasz, która to była pierś – oznacz ją pod koniec karmienia, przypinając agrafkę na staniku lub na bluzce. To ważne, aby za każdym razem zmieniać pierś, od której zaczynasz karmienie — w ten sposób na zmianę opróżniasz je do końca.

 

Categories
Tags
Share a Comment
Leave a Reply

You must be logged in to post a comment.