Kiedy i jak dochodzi do zapłodnienia

13 Styczeń, 2014 No Comment

baby-theme-image18

Kiedy Dochodzi do zapłodnienia ?

Zdolność nasienia do zapłodnienia wynosi około 48 godzin po wytrysku, a zdolność do zapłodnienia jaja 12—24 godzin po owulacji. Praktycznie więc płodnym okresem jest czas na dwa dni przed owulacją i jeden po owu­lacji. Stwierdzono, że plemniki osiągają brzuszny odcinek jajowodów po upływie 1—2 godzin od chwili znalezienia się w tylnym sklepieniu pochwy.

W połowie cyklu miesiączkowego, pod wpływem hormonów wydzielanych przez przysadkę, jeden pęcherzyk w jajniku dojrzewa i pęka (owulacja, inaczej jajeczkowanie). Z jajnika wydostaje się komórka jajowa, która jest gotowa do zapłodnienia. Plemnik po osiągnięciu przestrzeni okołojajnikowej przyczepia się natychmiast do komórki jajowej. Kontakt początkowo jest powierzchowny, ale wkrótce następuje zlanie się przyległych błon plazma- tycznych komórki jajowej i plemnika. Od chwili połączenia się dwóch ko­mórek pod osłoną tej samej błony plazmatycznej należy uznać, że komórka jajowa i plemnik stanowią jedną komórkę.
Zapłodniona komórka jajowa nazywa się zygotą; jest to początek nowego życia, które daliście Wy — Rodzice.

Komórka jajowa po wydostaniu się z jajnika i zapłodnieniu trafia na strzępki jajowodu, którego rzęski — stale falujące w kierunku macicy — tam ją kierują. W wędrówce zapłodnionej komórki jajowej odgrywa również rolę kurcząca się błona mięśniowa jajowodu. W tym samym czasie z resztek pękniętego pęcherzyka w jajniku wykształca się ciałko żółte, które wytwarza hormon — progesteron, mający za zadanie ochronę zapłodnionej komórki jajowej. Po upływie 4 miesięcy ciąży czynność hormonalną przejmuje ło­żysko.

Categories
Tags
Share a Comment
Leave a Reply

You must be logged in to post a comment.