Karmienie piersia, a ból brodawek

19 Styczeń, 2014 No Comment

 

Jak zwalczyć ból brodawek podczas karmienia noworodka

Jeśli jedna brodawka bardzo cię boli — na początek podawaj dziecku tę drugą. Nawet jeśli to przeczy zasadzie „lewa, prawa”, to dopóki brodawka boli, powinnaś ją oszczędzać.

Pomiędzy karmieniami rób zimne okłady, choćby z kawałka flanelowej szmatki zmoczonej zimną wodą.

Jeśli brodawki są spękane albo bardzo wrażliwe na dotyk, po karmieniu poczekaj, aż dobrze wyschną na powietrzu. Doskonałe właściwości lecznicze ma samo mleko — kiedy sutki już wyschną wy ciśnij kilka kropli i rozsmaruj po brodawkach. Możesz także smarować brodawki olejkiem z witaminą E – wystarczy przekłuć kapsułkę witaminy E i wycisnąć jej zawartość. Pamiętaj jednak o usunięciu resztek olejku przed kolejnym karmieniem. Łagodząco działa również oliwa z oliwek, olejek ze słodkich migdałów lub krem z lanoliną.

karmieniepiersia

Jeśli kanalik mleczny zablokuje się (co czasami objawia się zaczerwienionym, bolesnym guzkiem na piersi) – weź kąpiel, namydl to miejsce, a potem masuj je grzebieniem z rzadko rozstawionymi zębami, żeby pobudzić przepływ mleka i odblokować kanalik. (Normalnie należy raczej unikać mydlenia brodawek, bo może to prowadzić do ich wysuszania).

Staraj się w czasie karmienia opróżnić pierś do końca. Pierś z zablokowanym kanalikiem podawaj dziecku jako pierwszą.

Podczas karmienia delikatnie masuj pierś w kierunku sutka.

Przyłóż do piersi ciepły kompres, a potem delikatnie ją rozmasuj – poprawisz w ten sposób krążenie kiwi.

Noś dobrze dopasowany stanik. Najlepszy byłby biustonosz bawełniany z szerokimi ramiączkami. Po odpięciu miseczki do karmienia dziecko powinno swobodnie chwytać brodawkę; materiał nie powinien uciskać piersi.

Categories
Tags
Share a Comment
Leave a Reply

You must be logged in to post a comment.