Ciemieniucha – częstym schorzeniem niemowlaków

19 stycznia, 2014 No Comment

Co to jest ciemieniucha jakie są objawy oraz przyczyny ciemieniuchy

ciemieniuchaU niemowląt często występuje ciemieniucha. Jej objawami są łatki złożone z tłustych żółtych łusek i małe krostowate nierówności na owłosionej skórze głowy, rzadziej na brwiach i rzęsach. Strupki te pojawiają się niekiedy także za uszami, na twarzy, szyi, klatce piersiowej, pośladkach i w7 innych miejscach zlokalizowania gruczołów łojowych. Ich źródłem są właśnie te gruczoły wytwarzające łój – tłustą, podobną do wosku substancję, która natłuszcza skórę.

Ciemieniucha najczęściej pojawia się w pierwszych tygodniach życia i zwykle ustępuje w ciągu 6 miesięcy.

Jej przyczyna nie jest znana, niektórzy dermatolodzy wiążą jednak nadmierne wytwarzanie łoju z wpływem wysokiego poziomu hormonów? matczynych, przekazywanych dziecku w ostatnich tygodniach ciąży. Nadmiar ten nie tylko powoduje zwiększone wydzielanie tłuszczu, ale też wiąże go w płatki lub strupy.

Dermatolodzy wyrażają opinię, że ciemieniucha nie ma żadnego związku z łupieżem osób dorosłych, nie jest także spowodowana niezbyt częstym kąpaniem dziecka lub innymi zaniedbaniami higienicznymi. Wbrew informacjom rozpowszechnianym przez środki masowego przekazu, nie ma również żadnych dowodów na to, że bywa ona objawem jakichś niedoborów7 żywieniowych.

Diagnozowanie ciemieniuchy

Żółte łatki ciemieniuchy są doskonale widoczne, toteż lekarz łatwo je rozpoznaje podczas wizyty kontrolnej. Może on również rozpoznać chorobę na podstawie opisu wyglądu główki dziecka, podanego przez matkę w rozmowne telefonicznej..

Jak leczyć ciemieniuchę

Jeżeli ciemieniucha nie ustępuje po zastosowaniu domowych środków-; lekarz może zalecić rodzicom smarowanie chorych miejsc na skórze ich dziecka kremem zawierającym hydrokortyzon lub stosowanie innych leków

Niekiedy zdarzają się powikłania zakażeniem drożdżakowym, zwłaszcza jeśli strupy tworzą się nie tylko na głowie, ale także pod pachami i w fałdach szyjnych. Nakładające się zakażenie drożdżakowe powoduje silne zaczerwienienie skóry i wzmożone swędzenie. W takiej sytuacji lekarz przepisuje krem przeciwgrzybiczy.

Inne metody leczenia ciemieniuchy

Aromaterapia Nacieranie głów7ki niemowlęcia oliwą z oliwek z dodatkiem kilku kropli 2-procentowego wyciągu z szałwii ułatwia oddzielanie się strupów. Zawsze jednak należy potem umyć głów7kę dziecka, aby zapobiec nagromadzeniu się tłuszczu. Jeśli się bowiem do tego dopuści, stan skóry niemowlęcia może ulegać pogorszeniu.

Ziołolecznictwo Zielarze zalecają stosowanie mieszaniny przygotowanej według następującego przepisu: Zalej filiżanką wrzącej wody 1/4 filiżanki wysuszonej pokrzywy i zaczekaj, aż namięknie. Po ostygnięciu przecedź i dodaj 1/4 filiżanki octu jabłkowego. Zanim jednak posmarujesz tą mieszaniną główkę niemowlęcia, sprawdź jej działanie na małej powierzchni jego skóry, aby upewnić się, czy nie powoduje podrażnienia. Zachowaj szczególną ostrożność, by preparat nie dostał się do oczu.

Leczenie ciemieniuchy domowymi sposobami

Ponieważ pot sprzyja rozszerzaniu się ciemieniuchy, niemowlę musi mieć sucho i nie może być przegrzewane. Zdrowe dziecko nie potrzebuje na spacerze nakrycia głowy, chyba że na dworze jest zimno.

W ogrzewanym samochodzie, pociągu czy autobusie należy ściągać mu czapeczkę .Gdy zaczynasz stosować jakiś środek poczekaj przynajmniej 3 dni , aby ocenić

działa na skórę twojego dziecka. Jeśli nie stwierdzisz widocznej poprawy, zmień go na inny.

Główkę dziecka możesz myć szamponem nawet codziennie. W czasie mycia nie bój się pocierania ciemiączka – miękkiej przestrzeni na szczycie główki, między kośćmi czaszki. Zwykłe pocieranie nie może uszkodzić znajdującej się pod spodem tkanki mózgowej.

Poniżej podajemy kilka domowych sposobów,  które mogą okazać się pomocne w leczeniu ciemieniuchy:

► Kąpiąc dziecko, zwilż skórę jego główki zwykłym szamponem dla niemowląt, a następnie wetrzyj go miękką szczoteczką do włosów. Pozostaw na chwilę, po czym spłucz ciepłą wodą lub zetrzyj delikatnie ręcznikiem.

► Przed użyciem szamponu wetrzyj w skórę główki dziecka olejek dla niemowląt, ciekłą parafinę lub oczyszczoną naftę w celu łatwiejszego oddzielania płatków ciemieniuchy. Szampon wcieraj miękką szczoteczką, a następnie spłucz dokładnie ciepłą wodą. Powtarzaj te czynności 3-4 razy w tygodniu.

► Zamiast mydła używaj do kąpieli środków; które go nie zawierają. Można nimi również myć głowę.

► Delikatnie sczesuj strupy grzebykiem dla niemowląt. Opanuj pokusę zdejmowania strupków i łusek czubkiem paznokcia nawet tych, które odstają. Łusek, które zaczynają się oddzielać, nie można odrywać ani zeskrobywać na siłę.

 

 

Categories
Tags
Share a Comment
Leave a Reply

You must be logged in to post a comment.