Choroby zakaźne a ciąża

15 Styczeń, 2014 No Comment

How-Can-I-Get-Pregnan1tChoroby zakaźne a ciąża. Wszystkie choroby zakaźne występujące w ciąży stanowią niebezpieczeństwo dla płodu, szczególnie gdy występują na począt­ku ciąży, tzn. gdy dopiero rozwija się zarodek i wytwarzają się jego poszcze­gólne narządy. Najbardziej niebezpieczne są zakażenia wirusowe, gdyż wirus łatwo przechodzi z organizmu matki do płodu. Do pospolitych zakażeń wiru­sowych należą: grypa, opryszczka, różyczka, nagminne zapalenie przyusznic (świnka), żółtaczka zakaźna.
W przypadku przejścia wirusowej choroby zakaźnej lub zetknięcia się z nią należy zawsze zasięgnąć porady lekarza, który może w przybliżeniu określić stopień zagrożenia płodu w danym przypadku. Do innych roz­powszechnionych chorób zakaźnych należą choroby odzwierzęce, jak tokso­plazmoza i listerioza, którymi można się zarazić przez kontakt z zakażonymi zwierzętami (psy, koty itp.) i przez spożywanie surowego mięsa wołowego i wieprzowego. W razie współistnienia tych zakażeń z ciążą istnieje zawsze ryzyko uszkodzenia płodu, poronień, porodów przedwczesnych. Choroby te należy wyleczyć jeszcze przed zajściem w ciążę.
Kiła. Zarazek kiły przechodzi przez łożysko do płodu (około 20 tygodnia ciąży) i może być przyczyną urodzenia martwego lub uszkodzonego dziecka. W czasie każdej ciąży powinny być profilaktycznie wykonane dwa badania na odczyny kiłowe: po stwierdzeniu ciąży i około 30 tygodnia ciąży. Wczesne wykrycie zakażenia kiłą pozwala na leczenie (zazwyczaj penicyliną w dużych dawkach na początku ciąży), a zatem uniknięcie zakażenia i uszkodzenia płodu po 20 tygodniach ciąży.
Pamiętaj: Dwukrotne badanie WE jest obowiązkiem każdej ciężarnej

Categories
Tags
Share a Comment
Leave a Reply

You must be logged in to post a comment.